Jak urządzić mały pokój dzienny?

Wizytówką niejednego domu i mieszkania powinien być pokój dzienny. Każdy z nas marzy o pięknym wnętrzu niczym z kolorowych magazynów. Niestety niewielkie metraże, zwłaszcza w mieszkaniach w bloku często sprawiają, że urządzenie pokoju dziennego staje się wielką trudnością zwłaszcza jeśli musi on spełniać jednocześnie funkcję reprezentatywną domu, ale również biura, a czasami sypialni. Dzięki kilku praktycznym rozwiązaniom można jednak nawet w małych wnętrzach urządzić funkcjonalny i modny salon.

Pokój dzienny z podziałem na strefy

Przed przystąpieniem do aranżacji zastanówmy się jakie funkcję w naszym domu spełnia pokój dzienny i podzielmy go na poszczególne strefy. Jeżeli salon jest miejscem przyjmowania gości, musimy zadbać o wygodny wypoczynek i zastanowić się jakie meble tapicerowane jesteśmy w stanie zmieścić. Najlepiej żeby były one jak najbardziej kompaktowe z możliwością rozłożenia wtedy zapewnimy sobie miejsce do spędzania czasu przed telewizorem i w razie potrzeby będziemy mogli przenocować gości. Dodatkowym atutem będzie schowek na pościel, który posłuży do przechowywania i zachowania porządku. Domowe biuro w pokoju dziennym możemy bardzo łatwo zaaranżować wstawiając niewielkich rozmiarów toaletkę, która pięknie podkreśli styl wnętrza i pozwoli na skorzystanie z laptopa.

Optyczne powiększenie przestrzeni

Chcąc stworzyć iluzję większego wnętrza możemy posłużyć się także artykułem o praktycznie zaaranżowanych salonach na stronie urzadzisz.pl. Naprawdę warto to zobaczyć. Profesjonalni architekci wnętrz także zaznaczają fakt, żeby inspirować się jasnymi kolorami. Biele i szarości świetnie nadają się do wnętrza w stylu skandynawskim, a jasne beżowe barwy nadadzą w pokoju dziennym naturalności i można je dopasować do stylu boho. Na ścianach dobrze jest zawiesić stosunkowo duże lustro, które odbijając promienie słoneczne rozświetli pomieszczenie i sprawi, że wyda się ono większe. Świetnym pomysłem jest również położenie tapety w poziome pasy na jednej ze ścian. Dzięki temu pokój dzienny będzie sprawiał wrażenie dłuższego, a pasy pionowe sprawią, że sufit będzie wydawał się znacznie wyżej. Taki sam efekt uzyskamy montując bardzo modne lamele ścienne, wybrane w naturalnych odcieniach dębu świetnie komponują się z zielonymi ścianami, tworząc efekt głębi.

Większe wejście

Powiększając przestrzeń wejścia możemy wizualnie powiększyć pokój dzienny. Możemy to zrobić stosując systemy drzwi przesuwnych. Takie drzwi poruszają się po szynie montowanej na ścianie i podczas pozycji otwartej są przesuwane w jeden z boków dając poczucie przestronności. W nowoczesnych wnętrzach bardzo często stosuje się drzwi chowane w ścianie, które dzięki specjalnemu stelażowi ukrytemu pod płytą gipsową, podczas otwierania wchodzą w szczelinę pomiędzy ścianami i stają się niewidoczne. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z drzwi do pokoju dziennego w małych mieszkaniach i uzyskanie w ten sposób poczucia większej przestrzeni jednak nie zawsze jest to możliwe ze względów praktycznych. Każdy potrzebuje odrobinę intymności zwłaszcza jeżeli pokój dzienny jest jednocześnie sypialnią.