Czym jest styl prowansalski we wnętrzach? Podstawowe zasady i polecane akcesoria

Prowansja to prawdziwa stolica lawendy oraz zielonych wzgórz, dopełniających sielankowy obraz całej okolicy. Słynie ona również z malowniczych winnic, gdzie produkowane są wyśmienite wina, o lekko owocowym smaku oraz urokliwych miasteczek, pełnych kamiennych domów i lokalnych straganów.

Czy to jednak możliwe, aby ten niezwykły klimat francuskich pól i wsi przenieść do polskiego mieszkania? Jak się okazuje, nie jest to wcale takie trudne.

Styl prowansalski we wnętrzach – sielankowy klimat Prowansji w twoim domu

Styl prowansalski, jak sama nazwa wskazuje nawiązuje bezpośrednio do wystroju mieszkań tego regionu Francji. Jego podstawą są przede wszystkim jasne, pastelowe kolory takie jak biel, pudrowy róż czy błękit połączone z romantycznymi dodatkami. Do najpopularniejszych akcesoriów wykorzystywanych w stylu prowansalskim należą m.in drewniane meble, dość często pomalowane na biało lub w swoim naturalnym kolorze, wiklinowe kosze pełne lawendy oraz białe, porcelanowe naczynia.

Oczywiście w związku z niezwykłą popularnością lawendy oraz wina w tym regionie na donicach, filiżankach czy sztućcach powinny również znaleźć się ornamenty związane właśnie z kwiatami lawendy i winogronami, jeszcze bardziej dopełniając całą stylizację. Kolejnym ciekawym dodatkiem do wnętrz w stylu prowansalskich jest klasyczny kominek, którzy będzie nie tylko źródłem ciepła, ale również wyjątkowym dopełnieniem wystroju całego mieszkania – szczególnie ten wykonany w kamieniu. W przypadku tkanin użytych do dekoracji pomieszczeń warto zdecydować się na naturalne materiały, takie jak len czy bawełna, najlepiej w neutralnych kolorach.

O ciekawych wystrojach wnętrz przeczytasz w portalu https://fabrykainspiracji.pl/.