Telewizory nowszych generacji – jak wybrać w natłoku informacji?

Telewizory muszą obecnie spełniać o wiele większe oczekiwania, niż odbiór kanałów w doskonałej jakości. Gra na konsoli, połączenie z Internetem, źródło multimediów, muzyki i bajek – wszystkim tym wymaganiom sprostają tylko nowoczesne modele. Czym kierować się przy wyborze telewizora?

Wszystkie funkcje, które warto poznać

Dolby vision, rozdzielczość full HD, smart TV, full array LED… We wszystkich terminach określających współczesne telewizory można się pogubić. Ciągle jesteśmy bombardowani angielskimi nazwami coraz to nowych funkcji telewizorów. Warto poznać chociaż część z nich – na przykład dolby vision to bieżąca optymalizacja obrazu, czyli zmiany wartości kontrastu i nasycenia kolorów w zależności od obrazu. Funkcje Android TV i Smart TV pozwalają na połączenie z Internetem, a ta pierwsza dodatkowo na korzystanie z aplikacji Google Play. Funkcje dźwiękowe, takie jak wbudowany subwoofer i wbudowany soundbar, pozwalaja cieszyć się idealną fonią na każdej częstotliwości. Nie mniej ważna jest technologia obrazu – o niej trzeba opowiedzieć parę słów więcej.

Telewizor LED, QLED czy LCD?

Telewizory wykonane w technologii LED wyróżnia nie rozdzielczość ekranu, lecz wykonanie matrycy. Jej działanie opiera się na diodach LED, które same emitują światło. Był to duży krok naprzód w porównaniu do starszej generacji telewizorów LCD – na nich piksele na matrycy były podświetlane lampami. Dzięki temu możemy cieszyć się lepszym odwzorowaniem kolorów i większą jasnością niż miały telewizory LCD.

Technologia LCD powoli odchodzi do przeszłości, między innymi za sprawą telewizorów QLED. Przedrostek Q oznacza kropki kwantowe (ang. Quantum Dot), czyli nanokryształy, które są umiejscowione pomiędzy podświetleniem LED a filtrami kolorów. Zapewnia to większy zakres kolorów i współczynnik kontrastu. Z kolei telewizory OLED to najwyżej rozwinięta generacja telewizorów. Zapewniają najgłębszą czerń i błyskawiczny czas reakcji, przy odwzorowaniu żywych kolorów przy oglądaniu pod każdym kątem. Swój sukces technologia OLED zawdzięcza diodom organicznym.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze telewizora?

Powinniśmy nie tylko przygotować odpowiedni budżet, ale i zdecydować się na wygodny rozmiar telewizora oraz najlepiej odpowiadające naszym potrzebom funkcje. Przekątna ekranu powyżej 42 cali zapewnia w odległości ok. 1,8 metra optymalny komfort oglądania. Kolejnym ważnym parametrem jest częstotliwość odświeżania ekranu. Im jest ona wyższa, tym bardziej płynny będzie wyświetlany obraz. Z kolei takie funkcje jak Smart TV czy Google TV pozwolą cieszyć się z dostępu do sieci – w tym do ulubionych seriali, gier i filmów. Nowoczesne telewizory plazmowe zapewniają więcej możliwości – np. sparowania ich z tabletem lub smartfonem lub korzystania z platform streamingowych.

Zmiana sposobu nadawania telewizji naziemnej

Dodatkowym plusem zakupu telewizora nowszej generacji jest wbudowany odbiór standardu nadawania DVB T2 HEVC. Od nas jedynie zależy, jaką jakość obrazu zapewnimy – do wyboru mamy ultra HD (inaczej 4K), full HD i HD. Im większa rozdzielczość, tym łatwiej odróżnić na ekranie każdy detal. Telewizory HD o rozdzielczości 1355×768 pikseli to podstawowy model. Telewizory Full HD zapewniają rozdzielczość 1920×1080 pikseli. Najlepszą jakość obrazu zapewnia Ultra HD o rozdzielczości 3840×2160 pikseli. Najnowsze technologie Philips, Samsung czy LG znajdziesz na stronie www.sferis.pl. Dokładne dane techniczne i opinie klientów nie pozostawią złudzeń przy wyborze telewizora. Już teraz czeka tu na Ciebie model na lata.