Rodzaje zawiasów meblowych – które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim projekcie?

Zawiasy meblowe należą do akcesoriów, które są niezbędne do prawidłowej pracy drzwiczek szaf i wielu innych elementów meblowych. Dzięki nim możliwe jest swobodne otwieranie i zamykanie drzwiczek. W sklepach oferujących akcesoria meblowe dostępnych jest wiele rodzajów zawiasów różniących się między sobą budową, funkcjami i ceną. Niniejszy artykuł pozwoli Ci zapoznać się z produktami, które mogą przydać się w Twoim projekcie, ze szczególnym uwzględnieniem zawiasów renomowanych marek, takich jak Blum, FGV, GTV oraz Salice.

Poznaj rodzaje zawiasów meblowych dostępnych na rynku akcesoriów meblarskich

Generalnie rzecz ujmując, zawiasy służą do mocowania drzwiczek lub innych elementów do korpusu szafki albo innego mebla, lub ściany. Najczęściej możemy wymienić podstawowe rodzaje zawiasów meblowych:

  • zawiasy kątowe,
  • zawiasy bliźniacze,
  • zawiasy wpuszczane,
  • zawiasy nakładane.

oraz mniej popularne:

  • zawiasy cylindryczne,
  • zawiasy tłoczkowe.

To, po który rodzaj zawiasów meblowych sięgniemy, zależy oczywiście od danego mebla, jego wielkości, wagi drzwiczek oraz sposobu otwierania. Inne zawiasy sprawdzą się w szafkach narożnych, a inne w górnych szafkach wiszących, czy też do zabudowy lodówek.

Jakie zawiasy do jakich mebli?

Zawiasy bliźniacze to świetne rozwiązanie w szafkach, których dwie pary drzwi znajdują się na zewnątrz mebla, a jednocześnie opierają się o jego środkową przegrodę. Z kolei zawiasy puszkowe to rozwiązanie najbardziej uniwersalne, a więc najczęściej spotykane – można je łatwo regulować. Kolejną kategorią są zawiasy kątowe, które wyróżniają się dokładnie określonym kątem otwarcia na przykład 30, 90 lub nawet 270°. Ostatnie rozróżnienie to podział na zawiasy wpuszczane i nakładane – jak nazwa wskazuje stosowane są w sytuacjach gdy drzwi szafki znajdują się odpowiednio wewnątrz lub na zewnątrz korpusu mebla.

Gdzie przydadzą się zawiasy tłoczkowe i zawiasy cylindryczne?

Wymienione rodzaje zawiasów należą do modeli nieco rzadziej wybieranych przez majsterkowiczów, są one raczej domeną profesjonalistów. Modele cylindryczne stosowane są na przykład w stołach z rozkładanymi blatami, natomiast tłoczkowe przydadzą się w sytuacji, gdy nie ma możliwości wykonania otworu pod puszkę standardowego zawiasu – są one montowane przy użyciu wkrętów.

Wybierz zawiasy dopasowane do Twoich potrzeb

Jeżeli chcesz wybrać odpowiedni rodzaj zawiasów, to na początku zastanów się, do jakiego konkretnie mebla będą zamontowane oraz pod jak szerokim kątem mają otwierać się wyposażone w nie drzwiczki. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, w jakie mogą być wyposażone zawiasy meblowe. Na szczególną uwagę zasługują produkty marek wymienionych na początku artykułu. Na przykład zawiasy z amortyzacją marki Blum nie tylko zapewniają cichą i płynną pracę drzwi, ale także pozwalają na precyzyjną regulację a zastosowana technologia Blumotion, gwarantuje zamykanie szafek bez trzaskania.

Opcję cichego domyku oferują także zawiasy GTV, które umożliwiają otwieranie drzwi pod różnymi kątami, co może być szczególnie przydatne, jeżeli drzwi szafki położone są w trudniej dostępnym miejscu. Równie funkcjonalne będą zawiasy marki Salice, słynącej nie tylko z precyzji, ale także estetycznego designu swoich produktów. Tu także zawiasy wyposażone są w cichy domyk, ich montaż nie sprawi nikomu większych problemów, a regulacja zawieszonych na nich drzwi możliwa jest w trzech płaszczyznach.

Zawiasy meblowe – podsumowanie

Wybór zawiasów meblowych należy do decyzji, które mają wpływ na komfort użytkowania mebli. Mówimy tu nie tylko o możliwości otwierania i zamykania drzwiczek, ale także o użytkowaniu pozostałych elementów mebli. I tak na przykład zawiasy z funkcją szerokiego kąta otwarcia stosowane w szafkach z szufladami wewnętrznymi pozwalają na wygodne wysuwanie szuflad bez konieczności montowania listew dystansowych pomiędzy szafką a szufladą. Odpowiednio dobrany zawias meblowy gwarantuje niezawodne działanie szaf i szafek. W ofercie sklepów internetowych takich jak na przykład Belmeb.pl znajdziesz duży wybór zawiasów, które sprawdzą się nie tylko w przypadku drzwi w meblach kuchennych.