Codzienna rola zmywaka w kuchni uległa ogromnej zmianie od chwili, kiedy na rynku zagościły pierwsze zmywarki. Dziś nie ma już skojarzeń z górą brudnych naczyń, lecz stanowiskiem pracy, które zawsze wygląda estetycznie. Obecnie na rynku istnieje bardzo szeroka oferta zlewozmywaków – możemy wybrać więc nie tylko praktyczny sprzęt, ale także taki, który jest oryginalny i idealny do każdego wnętrza.

Zlewozmywak

Nie każdy z nas wie, z jakich elementów składa się zlewozmywak. Jeśli jednak zdecydujemy się na jego zakup, warto wiedzieć, z jakimi pojęciami możemy się spotkać. Przede wszystkim są to: komora, przelew oraz odpływ.

Oferta producentów zlewozmywaków jest dziś tak ogromna, że bez żadnego problemu odnajdziemy urządzenia proste, jednokomorowe, rozbudowane, a nawet półkomorowe. Możesz dobrać je nie tylko pod względem rozmiaru i funkcjonalności, ale nawet pod względem koloru – wszystko po to, aby idealnie wkomponował się w wystrój kuchni.

Jeśli skupimy się na budowie zlewozmywaka szybko odkryjemy, że komory, które służą do mycia naczyń mają głębokość od piętnastu do trzydziestu centymetrów, a ich średnica może sięgać nawet czterech cali.

Wszystkie zlewozmywaki, jakie dostępne są na rynku wyposażono  także w przelew, znajdujący się na bocznej ścianie zlewozmywaka – jego zadaniem jest zabezpieczenie przed przelaniem się wody. Oprócz tego, co oczywiste – każdy zlewozmywak musi posiadać też korek. Dziś są to na ogół korki gumowe, bądź stalowe, ale mogą dzielić siętakże na ręczne oraz automatyczne. Co ciekawe dla Pań – podstawową zaletą korka automatycznego jest to, że w celu wylania brudnej wody, nie musimy zanurzać w niej rąk.

Montaż zlewozmywaka

Zanim zdecydujemy się na zakup zlewozmywaka do kuchni, pierwsze co powinniśmy zrobić, to ustalenie, w jaki sposób zostanie on w przyszłości zamontowany. Z szeregu popularnych obecnie zlewozmywaków, najpopularniejsze i najczęściej używane są zlewozmywaki, które wbudowane są w blat, nakładane na blat, zintegrowane z blatem oraz zlewozmywaki podwieszane. Jednym z najprostszych zlewozmywaków jest typ nakładany, bowiem wystarczy jedynie umieścić go w szafce.

Klienci sklepów najczęściej wybierają zlewozmywaki wbudowane, czyli te, które umieszcza się je w otworze blatu. Dzięki temu urządzenia te tworzą z blatem jednorodną całość, co określa się mianem zintegrowania. Nieco bardziej skomplikowane są zlewozmywaki o charakterze podwieszanym, ponieważ są one trudne do utrzymania w czystości. Najczęściej podwiesza się je pod blatami, które wykonane są z kamienia.

Modna stal

Tradycyjnym materiałem, z którego wykonuje się zlewozmywaki jest nadal stal i chyba nie szybko znajdzie się ona poza nawiasem mody. Dzieje się tak, dlatego, że zlewozmywaki, jakie wykonane są ze stali nierdzewnej od lat cieszą się popularnością wśród klientów, ponieważ niezwykle wysokie są ich wszystkie wartości użytkowe. Dodatkowo zlewozmywaki wykonane ze stali nierdzewnej łatwo i szybko można wyczyścić. Oprócz tego ich zaletą jest też fakt, że znakomicie wyglądają w każdej nowoczesnej kuchni. Dziś zlewozmywaki powstają także z granitu oraz z ceramiki, ale na rynku nadal niezmiennie królują te stworzone ze stali.

Geometria w kuchni

Dziś zlewozmywaki kuchenne można nabyć w każdej formie – ich geometria jest niezwykle szeroka, a przez to także interesująca. Mimo bogactwa form najczęściej nadal jednak nabywamy zlewozmywaki o formie prostokątnej – rzadziej kupujemy te kwadratowe, czy też o kształcie wielokąta. Z kolei zlewozmywaki okrągłe i owalne są kupowane najrzadziej, bowiem montowane są najczęściej w nowoczesnych kuchniach. Dodatkowo zlewozmywaki, które dziś można kupić charakteryzują się różnorodnymi formami wykończenia, od prostego po najbardziej nietypowe.

Dodatki

Wiele akcesoriów, które są niezbędne do prawidłowego korzystania ze zlewozmywaka dostępne są wraz z jego zakupem. Wiele osób kupuje jednak elementy dodatkowe, dzięki którym usprawnia się pracę w kuchni. Nieodłącznymi elementami wyposażenia zlewozmywaka są, więc: deska do krojenia, koszyk a także dozownik. Żaden zlewozmywak nie może działać bez baterii – na szczęście ją również można dokupić według własnego gustu.