Nie bez powodu kuchnię nazywa się sercem domu. Niewątpliwie jest to pomieszczenie ważne dla wszystkich domowników, w którym powinni czuć się komfortowo zarówno podczas przygotowywania posiłków, ale także w trakcie ich spożywania. Na co zwrócić uwagę urządzając to wyjątkowe pomieszczenie, dowiecie się już za moment.

Aranżacja kuchni to spore wyzwanie, ponieważ jest ona pomieszczeniem, w którym szczególnie duży nacisk powinno się kłaść na połączenie ze sobą względów estetycznych oraz praktycznych. Bez względu na to, czy mamy do dyspozycji duże, ustawne pomieszczenie czy tylko aneks kuchenny będący częścią salonu, powinniśmy tak je zagospodarować, by przebywanie i praca w nim sprawiały nam przyjemność i nie były uciążliwe. Jak to zrobić? Otóż jest kilka sprawdzonych porad, które pozwolą nam mądrze wykorzystać kuchenną przestrzeń, a przy tym uczynić z niej przytulne miejsce.

W obu przypadkach dobrze jest zamówić meble na wymiar. Takie rozwiązanie zagwarantuje nam, że końcowy efekt będzie taki jak, jak sobie tego życzymy, a meble dokładnie dopasowane do naszej kuchni. Zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń jest to pomocne, gdy każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią możemy spróbować takich rozwiązań jak np. połączenie kuchni z jadalnią lub popularne „wysepki”, czyli umieszczenie na środku kuchni części mebli i sprzętów.

Skoro już wspomnieliśmy o urządzeniach kuchennych, to ich rozplanowanie musimy dobrze przemyśleć. Tu nie tyle powinniśmy kierować się katalogami i propozycjami zewnątrz, co własnym stylem pracy w kuchni i wygodą, bo kto z nas nie lubi podczas gotowania mieć wszystkiego pod ręką? Jest też doskonale znana, podstawowa zasada związana z urządzaniem kuchni. Zaleca się, by jak najbliżej wejścia znajdowała się spiżarnia (bez względu na to, czy jest odrębnym pomieszczeniem czy po prostu szafką, w której przechowujemy artykuły spożywcze), a nieco dalej powinniśmy ustawić lodówkę i zamrażarkę. Kolejne punkty strategiczne to zlewozmywak i sporych rozmiarów blat, przy którym przygotowywane będą posiłki. Dobrze jest w jego bezpośrednim sąsiedztwie umieścić płytę grzewczą lub kuchenkę. Coraz częściej stosowanym zabiegiem jest rozdzielenie kuchenki i piekarnika. Jeśli dla tego drugiego przewidzieliśmy osobne miejsce w zabudowie, to musimy pamiętać, by znajdował się on około metra nad podłogą. Odradzam natomiast lokowanie go w bliskim sąsiedztwie lodówki, mimo iż  jest ona wyposażona w izolację cieplną.

Zwróćcie też uwagę na kuchenną podłogę. Wprawdzie nie brakuje zwolenników podłóg w wydaniu drewnianym, ale ja doradzałbym płytki. Stosunkowo łatwo jest utrzymać je w czystości, a przy wyborze odpowiedniego wzoru, kurz i drobne zabrudzenia nie będą na nich tak widoczne jak na panelach.

Idealnie, jeśli znajdziemy jeszcze miejsce na stół, przy którym będziemy mogli wspólnie z bliskimi spożywać posiłki. W przypadku małych kuchni sprytnym rozwiązaniem może okazać się składany blat przy ścianie i  zgrabne krzesła. Gdy możemy sobie pozwolić na wyodrębnienie specjalnej jadalnianej części, warto jest dołożyć wszelkich starań, by była ona przytulna i ciekawie urządzona. Wystarczy kilka doniczkowych roślin, poduszki lub pokrowce na krzesła czy oświetlenie w atrakcyjnej formie, a domownikom nie będzie się chciało odchodzić od stołu.