Aby schody, które wybieramy do naszego nowego dwupoziomowego mieszkania lub domu, służyły nam przez długie lata i elegancko wyglądały, musimy przyłożyć wielką wagę do ich wyboru. Zawsze należy przestrzegać kilku podstawowych wskazówek, które przedstawiamy poniżej. Zalecane są one przez największe i najlepsze na rynku firmy produkujące schody drewniane.

Przede wszystkim schody można zamówić lub zacząć je projektować dopiero po tym, jak większość prac budowlanych w domu już się zakończyła. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim wykonanie tynków i wylanie posadzek. Podobnie jest jeśli chodzi o montaż schodów. Najlepiej robić to już po wylaniu posadzek i ułożeniu podłóg. Czasami trzeba zamontować takie schody wcześniej, jednak wówczas należy je bardzo zabezpieczyć.

Mocowanie schodów

Schody zawsze są mocowane równocześnie do ścian i do stropu. Wysokość schodów to zawsze wysokość pomieszczenia i grubość stropu dodane do siebie. Przy schodach samonośnych nie wykonuje się nawiertów w dolnej posadzce. Jedyny wyjątek to schody spiralne, które mocuje się również do podłogi.

Inne, mniej ważne wskazówki? Oświetlenie montuje się minimum szesnaście centymetrów powyżej płaszczyzny stopnia, policzki pełne zaś montuje się po zewnętrznej stronie schodów. To bardzo praktyczne rozwiązanie powoduje, że ściany nie będą się brudzić podczas użytkowania i mycia schodów.