Osoby budujące dom stoją przed wieloma wyborami: jaką zrobić podłogę? W jaki sposób zaplanować przestrzeń? Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ raz zrobione schody, powinny zostać w dobrej kondycji przez wiele lat. Mało kto ma ochotę w kilka lat po wybudowaniu domu, decydować się na wielki remont i wymianę schodów. Z tego powodu, należy wybrać mocne i wytrzymałe drewno, tak aby mogło przetrwać wiele lat.

Który materiał najlepiej nadaje się na schody?

Schody wewnątrz domu są używane w dużym stopniu, dlatego drzewo jakie użyjemy powinno być twarde. Ważne jest również to, aby wilgotność nie przekraczała około 8-10% – tylko wtedy mamy gwarancję, że schody nie będą się wypaczać. Oznacza to, że na drewniane schody dobrze nadają się takie gatunki drzew jak: buk, jesion, dąb. Jeśli zależy nam na tym, aby wybrać egzotyczne drewna, możemy zainteresować się wengą, jesionem skandynawskim, mahoniem oraz jatobą.

Wszystkie powyższe gatunki, bardzo dobrze sprawdzają się jako budulec na schody drewniane

Ważne jest także to, na jakie drewno się zdecydujemy. Doświadczeni budowlańcy polecają, aby wybierać przede wszystkim drewno lite, a nie warstwowe. Jest ono o wiele bardziej wytrzymałe i lepiej sprawdza się na schody. Wiele osób marzy o tym, aby posiadać w swoim domu sosnowe schody. Jednak z uwagi na wytrzymałość tego materiału, nie jest to dobry pomysł. Co prawda sosnowe schody na początku będą wyglądały elegancko, ale już po kilku latach zaczną się ścierać i wypaczać.

Sosna jest jednym z tańszych drzew, ale w tym wypadku nie warto oszczędzać na materiale. Jeśli zależy nam na tym, aby schody były solidne, powinny zostań one odpowiednio polakierowane. Tylko wtedy mamy gwarancję, że nie będą się one ścierać, a także, że chodząc po nich, nie ryzykujemy poślizgnięciem się.