Lada dzień koniec lutego, a to oznacza, że wiosna coraz bliżej i warto już teraz zacząć planowanie remontów, przeróbek i zastanowić się, co zrobić, by nasz dom rozkwitnął na wiosnę. Moja żona namówiła mnie na zmianę kolorów w naszym domu, więc od kilku dni tematem numer jeden są u nas farby i odpowiedni dobór kolorów, który wbrew pozorom wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać…

Na nasze samopoczucie ogromny wpływ ma otoczenie, w jakim przebywamy. Wielkość, kolor i oświetlenie pomieszczeń mogą sprawić, że staną się one naszymi ulubionymi, ale równie dobrze mogą okazać się takimi, z których będziemy mieli ochotę jak najszybciej uciec. Jak ustrzec się przed tą drugą opcją? Jest kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać planując przemalowanie domu lub mieszkania. Niektóre z nich wydają się być oczywiste, ale wierzcie mi, że ich zlekceważenie może znacząco wpłynąć na efekt końcowy naszych kolorystycznych poczynań.

Weź pod uwagę wielkość pomieszczenia

To, jaki metraż mamy do dyspozycji jest niezwykle istotne przy wyborze koloru. W przypadku małych pomieszczeń odradza się intensywne, ciemne kolory. Mogą one sprawić, że poczujemy się jak w małej, przytłaczającej klitce. Efekt ten spotęguje niewielka dostępność promieni słonecznych. Biel, pastele, jasne odcienie zieleni, błękitu i beżu optycznie powiększą i rozświetlą nasze wnętrze. Przeciwny efekt uzyskamy stosując głęboką czerwień, ciemne brązy i fiolety.

Uwzględnij oświetlenie

Przede wszystkim musimy pamiętać, że kolory mogą zupełnie inaczej wyglądać w świetle słonecznym i sztucznym. Zwykle w sklepach z farbami powinniśmy otrzymać do wglądu próbniki, które to uwzględniają. Gdy do naszego pomieszczenia wpada z zewnątrz niewiele światła,  powinniśmy zrezygnować z ciemnych kolorów, a postawić na te znacznie jaśniejsze. Coraz częściej też stosuje się kilka źródeł oświetlenia w pomieszczeniu zamiast jednego górnego. Kinkiety, halogeny lub podświetlane wnęki ścienne mogą korzystnie wpłynąć na wygląd całego wnętrza.

Określ, jakie funkcje pełnić będzie pomieszczenie, które chcesz pomalować

Są kolory, które bardziej sprzyjają odpoczynkowi, a inne z kolei pozytywnie wpływają na naszą koncentrację i poprawiają wydajność podczas pracy lub nauki. Do tej drugiej grupy należą wyblakłe odcienie beżowego, żółtego i szarego. Natomiast najlepiej wypoczniemy w otoczeniu błękitów, zieleni i szarości. Do sypialni z kolei, zaleca się odcienie brzoskwiniowe i cappuccino.

Nie podążaj ślepo za modą

Na pewno warto zapoznać się z obowiązującymi w danym sezonie trendami, sprawdzić jakie kolor są akurat na topie, ale nie powinien to być jedyny czynnik wpływający na nasz wybór. Kluczowe powinny być nasze preferencje kolorystyczne. Nie malujmy pomieszczeń kolorami, których nie lubimy tylko dlatego, że w danym momencie są modne.

Dopasuj kolor do wyposażenia wnętrza

Kolory powinny dobrze komponować się z meblami i dodatkami, które znajdować się będą w danym pokoju. Jeśli nie planujemy kompleksowej zmiany wyposażenia – zakupu nowych mebli, dywanów, firan i innych dodatków, powinniśmy sprawdzić, czy nowy kolor będzie dobrze współgrał z meblami, które już mamy. W przypadku stylizowania wnętrza od podstaw, mamy o wiele większe pole manewru.

To teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na sprzyjającą remontowi aurę.